Monopoly on wisdom (trendid esitluste maailmas)

Hakkasin siia blogipostitusele pealkirja panema. Mõttes olin loonud konteksti duaalsusest, kus piltlikult istud kiigel. Kangil, mille otsadwl on istumsie alused ja mis võimaldab kahekesi kiikuda. Üles ja alla.

Maailma diplomaatia ümbermängimise aastal loon kiige kujundi kaudu tähendust mõttele mikro ja makro vastandlikkuses. Ja taaskord mitte nii, nagu majandusteadus neid sõnu originaalis kasutab, vaid avaliku esinemise ruumi mõtestades. Mikro kui ajuteaduse võidukäik avardamaks, kuidas inimesed nano hetkede najal otsuseni ajus jõuavad ja mis neid sellel teekonnal kannab. Ning makro kui laiem vaade, süsteemsus, kontekst läbi maaimaruumi mõju. Ja kestlikkuse.

Eestvedajate  teenistuses esinemisõppeid lavastades tõden, pole ma veel sarnast gruppi või sarnaseid tahtmisi näinud. Igal õppijate grupil kujuneb oma käekiri, oma ootused ja “õhupeetused”. Nanohetked,  kus sõnade tagant hakkab kooruma õppimine, kasvamine, areng. Paradoksaalne mõelda, et juht teeb tööd sõnaga sotsiaalses suhtes, otsusteni liikudes või neid korraldades ja  kommunikeerides. Ent sõnadeta on juhil rohkem tööd. Iseendaga, sotsiaalse suhtega, kommunikatsioonis.

Nanoprotsessi mõistes, kui tohutu mass neureneid silkab ajukurude vahel, on ka keha justkui makro tasand.. mõtestades sünapseid ehk uusi mõttekonstruktsioone läbi keha mikromiimiliste liigutuste. Kellelt siiras silmavaade, kellelt karm ent õigalne küsimus taipamise toetuseks; kellelt (sisemine) refleksioon või kellelt hoopis kaugele vaatamist sooviv pilk aknast välja.. sest elukaare ülene õpe ei peagi alati mugav olema.

Kogu evolutsioon on avastamiselt jõudnud mikro/nano tasemele. Niika eneseväljenduses on käes ajajärk, kus kõrvuti istumise keha/sõna/märkide dünaamika, mikromiimilised liigutused, aju tajud ja nende ennetamine ning momentsus mõjutavad enam kui lai plaan. Liiatigi on makrovaates maailma ringikorralduses suunatuled sees, pidurdamatult uude dimensiooni liikumise hooga.

Mida tähendab mikro liidrile:
1. Julgust olla kohal ja tuua end oma kehas kohale hetkel kui meeskonnal enim seda tunnetada vaja on.

https://www.imd.org/research-knowledge/videos/the-leader-as-healer/

2. Julgust öelda välja midagi tunnetuslikku, mida kõneleja on tundnud, kogenud või arvanud. Just napilt kogetud tundest rääkimine on trend: lugude uus tulemine, kus pikka ümberjutustust enam digisotsiaalselt kohanenud publik ei malda kuulata. Vaid kus tähelepanu mahub ühe hingetõmbe, st. kaheosalise lause sisse. Paras pingutus. Ent kes ytles, et ilma kõik laabub. Treenimisest 6 sõnaliste, tähendusega lausete osas pole kunagi liiast. Üks mees tegi isegi TED talki sel teemal, kuidas ta kuulas läbi 1000 TED kõnet ja proovis aju treenida, andes edasi kuuldud kõne mõtte 6 sõnaga.

https://www.youtube.com/watch?v=e5pklFtGthY

Tunnestuslikkus ja kõnemeisterlikkus oma parimas. Võta aega ja kuula, märka! Boris Johnsoni ja Theresa May muljetavaldavad järelhüüded, kõned. Autentsed, puhtad, lühikesed, mahaloetud st. läbi mõeldud ja tundetarkusega. Selles, mis on lugude uus point.

Ja no ma ei saa. Esinemiste maastikku korraldaes lisan siia postitusse Kuninganna austuseks lingi, tema esinemiste “magusad” momendid.
4-s minut : päevik. “kas te kirjutate oma käega.. kuidas ma saaks teisiti?” Või see moment, kui tema vanus välja tuuakse ja ta alustab kõne.. nätaki.. ja siis elevusest nina alt läbi.. ning siis teemasse.. Võrratu.
http://www.youtube.com/watch?v=KkhmyaWHeKg

Brittide erakordse kõnemeisterlikkuse eeskuju ja TED ajaloo vaadatuim kõne sir Ken Robinsonilt:

http://www.ted.com/talks/sir_ken_robinson_do_schools_kill_creativity?language=en

3. Kohustust pideva refleksiooni järgi. Jah, oma lavastatud õppetöödes  võtan  podcasti formaadi abiks, et tõestada: kõneledes kuuled iseend. Turvalises õhkkonnas, õlg õla kõrval teistele rääkides end avades ja end tagasi kuulates, on jõud, mis paneb liikuma. Hoiab vaimselt terve ning tervitab sisemist mängulusti. Just mängustamine on viis, kuidas end kontaktis hoida oma sisemise lapse, varapõlve vabaduse ning väega.

3A. Duaalsus ja tandem on midagi, milele mõelda kui äris vaja kiirelt läbi murda ja muuta. Tandemine lood on omaette maailmana avanemas siit:

http://www.otsustamine.ee

4. Läbikirjutamise lusti kogedes. Düstähe sündroom on ühelt poolt koormav ja tülikas, ent teistkätt imeline avaja.
Aga miks ma seda arvan? Sest olen tihti eksides avastanud hoopis sügavama kiiksuga sõnu kui akuraatsed seda ongi. Näiteks äsja kirjutasin esmalt läbukirjutamise lust. Mõistes momentselt, kui suur hulk läbu on vaja endast läbi kirjutada enne kui saame kätte seerumi. Alkeemia, mis on uus kuld. Kui lubate. Rajaplaan, milleni kasvamine käib läbi lihtsustamise.

No neid sõnu, napakalt uusi dimensioone pakkuvaid,  on tegelikult veel, Kogukonna asemel kodukond, mis märgib kolleegide kui töökodu metafoori. Läbirääkimiste asemle läbiröökimine ja muud.. Märkamist sõna taha toetus või teotus jne. Läbirääkimiste asemel olen ammu seda meelt, et esmalt ongi läbi enda rääkimine või läbi enda kirjutamine, ning siis alles jagamise jõud. Peen vihje ju kuninganna klipiski sel teemal..

5. Niika: kolmas telg: autentsus – mängulisus
Tänapäeva esinemiste ruumi mõtestades kahel teljel: omadele – võõrastele ning loomulik jutt – formaadiga kõne. Kasvades läbi kogetud õppeteekonna kolmemõõtmelise jooniseni, pakkudes õhulisust igas esinemises läbi ise enda autentsuse, mänglevalt..

Misvaid, kõigi telgede keskel oled Sina. Vali roll ja käitu teadlikult.

Juttu jääb tuleviku juhtidel vähemaks.

Mõju, märkamine ning tabamine teevad sõnadest rohkem. Toetades tähelepanu defitsiidis, eristudes ja nautides:

seega, hüpotees: preparation & luck, saab siinkohal taaskord tõestatud.

“Let us not take too seriously. None of us has a monopoly on wisdom”
Queen Elisabeth II